Netahejme děti za ruce a nohy

29.09.2023

Ano, svádí to. Ale následky mohou být velmi nepříjemné.

Zdroj: www.symptomy.cz
Zdroj: www.symptomy.cz

Proč?
Děti se zpevňují věkem a růstem, postupně kdy se učí nové dovednosti (přirozený psychomotorický vývoj). Nejsou pevní, jako my dospělí a přesto i nám dospělým by se to nelíbilo. Proto bychom je neměly zvedat za ruce, do zpevnění zad a držení hlavičky ani za trup. Správný postup je zvedat děti  nabalováním. Ani tahání za nohy, kdy si dítě přitáhnete zpět, protože vám utíká při oblékání nebo přebalování, není správné.  

Kloubní pouzdro je rozvolněné, není pevné a může se laicky řečeno nevhodnou manipulací dítěte vytahat, stane se hypermobilní. Šlachy se tak nezpevní jak mají. Kloub a jeho okolí bude velmi stažené a hrozí vznik blokád. Při hrubé manipulaci může ale dojít až k poranění nervů, natrhnutí svalu, šlachy nebo vykloubení. 


Zdroj: www.pohyblidem.cz
Zdroj: www.pohyblidem.cz

Jakých druhů manipulace a kratochvílí bychom se tedy měli s dětmi vyvarovat?

  • Nahazování dětí do nosítek a šátků za ruce. Dítě vždy chyťte za trup. Do nosítka si ho nejprve nahoďte dopředu a pak jej přes bok posuňte na záda.
  • Zvedání dítěte za ruce do náruče. Při zvedání dítěte z kočárku, ohrádky aj. Dítě nabalujte a podpírejte hlavičku. Starší děti držte za hruď.
  • Letadélko, kdy se dítě chytne za ruku a nohu.
  • Houpání mezi osobami.
  • Nevodit děti za ruce, pokud se teprve učí chodit. Zde není problém pouze klouby na rukách, ale zejména díky páteři, která je v tu chvíli v nepřirozené pozici a dítě si osvojuje a posiluje nesprávné držení těla.


Děkujeme za děti.

Domča a Míša z Tangit